sobota, 17 marca 2012

Pomiędzy światami - Jessica Warman

Tytuł oryginału: Between
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 448
Ocena: 5/6

Poznajcie Liz Valchar. Gwiazda szkoły, popularna, bogata, powszechnie lubiana. Najlepsze ciuchy, samochód, życie. Tylko czy to idealne życie, którego wielu jej zazdrości na pewno jest takie idealne?
Liz budzi się po imprezie w swoje osiemnaste urodziny i odkrywa, że stała się niewidzialna dla innych ludzi. Widzi ją tylko jeden chłopak, który pojawił się znikąd. Problem w tym, że ten chłopak zginął rok wcześniej, wygląda więc na to, że podzieliła jego los. Nawet, kiedy znajduje swoje martwe ciało w wodzie nie chce uwierzyć, że to prawda. Utknęła pomiędzy światami, z chłopakiem, który jej nienawidzi, nie pamięta jak umarła, nie ma pojęcia, dlaczego po śmierci spotkała akurat Alexa i nie ma pomysłu jak się tego dowiedzieć.  Jedyną „rozrywką” jest dla nich obserwowanie życia bliskich Liz, oraz krótkie wycieczki we wspomnienia. To właśnie we wspomnieniach dziewczyna musi znaleźć odpowiedzi, tymczasem każda wycieczka w przeszłość przynosi coraz więcej pytań. Razem z Liz i Alexem będziemy obserwować wydarzenia po jej śmierci, składać wspomnienia i próbować stworzyć sensowną całość z tej skomplikowanej układanki.

W tej książce akcja nie rozkręca się leniwie wprowadzając nas w świat powieści, dostajemy mocny początek historii, gdzie główna bohaterka znajduje swoje zwłoki. A potem jest jeszcze ciekawiej. Utopiła się przez przypadek, czy może ktoś jej pomógł? Ciekawym procesem jest poznawanie Liz. Na początku widzimy tylko pustą, rozpieszczoną panienkę, która widząc swoje zwłoki załamuje się, że kiepsko będzie wyglądać w trumnie. Dziewczynę, która nie liczyła się z niczym i nikim, a jej ulubioną szkolną rozrywką było znęcanie się nad mniej popularnymi uczniami, która zawsze dostawała wszystko, czego zapragnęła.
Z czasem przekonamy się jednak, że zostały w niej jeszcze jakieś resztki człowieczeństwa, w dużej mierze będzie to zasługa Alexa, który pokaże jej, jak wyglądało życie z tej drugiej nie-popularnej strony. Poznamy lepiej jej przeszłość, a szczególnie dzieciństwo i dzięki temu trochę łatwiej będzie nam ją zrozumieć.

Zaskoczyła mnie ta powieść. Spodziewałam się zwyczajnego przekopywania się przez wspomnienia martwej dziewczyny, żeby dowiedzieć się jak umarła. Tymczasem autorka nie tylko zaskakuje zwrotami akcji, ale też porusza wiele trudnych i istotnych dla nastolatka tematów. Od dziecka, które bardzo wcześnie traci matkę, przez anoreksję, aż do powolnego wykańczania się psychicznie i fizycznie przez poczucie winy, nie dające o sobie zapomnieć.

Zaręczam, że jest to naprawdę dobry thriller paranormalny, i mimo, że skierowany do młodzieży, może spodobać się też starszym czytelnikom. Może i da się domyślić, co spotkało Liz, albo dlaczego to akurat Alex czekał na nią po śmierci, ale i tak czeka na czytelnika wiele zaskakujących momentów. Oraz oczywiście ciekawa i dobrze napisana historia. Zdecydowanie jedna z lepszych książek dla młodzieży wydanych ostatnio. Nie jest banalna, nie jest romansidełkiem dla nastolatek, ma do przekazania kilka cennych wartości oraz zmusza do myślenia. Więcej takich książek dla młodego czytelnika! Mądrych i z przesłaniem. Polecam!

Książkę otrzymałam do recenzji od wydawnictwa Prószyński i S-ka

20 komentarzy:

 1. Mam ją w swoich planach czytelniczych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. toska82 - Mam nadzieję, że Ci się spodoba :)

   Usuń
 2. Brzmi zachęcająco i podoba mi się okładka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bibliofilka - W takim razie zachęcam do lektury :)

   Usuń
 3. W grupie docelowej znajduję się nadal, dodatkowo lubię te klimaty, więc czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marcepankowa - W takim razie gorąco polecam i zachęcam do przeczytania :)

   Usuń
 4. Celowo szukać nie będę, bo i tak już jestem spłukana, ale gdy nadarzy się jakaś okazyjna okazja, to chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Edyta - Może kiedyś przypadkiem na nią trafisz :)

   Usuń
 5. Książka już za mną i ja osobiście mile ją wspominam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cyrysia - Też właśnie mam po niej miłe wspomnienia :)

   Usuń
 6. Intrygująca okładka, a książka bardzo do mnie przemawia :) Zachęciłaś mnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bishoujo - Cieszę się, że zachęciłam :) Naprawdę warto przeczytać :)

   Usuń
 7. Bardzo kusząca propozycja literacka, muszę ją znaleźć!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dokładnie to samo o niej myślę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bujaczek - My to w ogóle podobny gust chyba mamy :)

   Usuń
 9. Jako starszy czytelnik zacieram ręce, bo fabuła książki brzmi bardzo interesująco, a skoro to nie tylko romansik paranormalny tylko dobry thriller to bardzo chętnie piszę się na tę powieść :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natula - No właśnie brak romansiku paranormalnego to wielka zaleta tej książki :)

   Usuń
 10. Czytałam i fakt, że jest to jednotomówka bardzo mi się podobało :) Autorka świetnie napisała książkę, poruszyła przy tym kilka ważnych tematów. Jestem bardzo ciekawa jej następnych poczynań ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blair - Fakt, ciężko teraz trafić na coś, co nie okazuje się kilkunastotomową serią :) I chętnie poczytam coś jeszcze Warman jeśli się u nas ukaże.

   Usuń