sobota, 7 listopada 2015

Bex Factor – Simon Packham

Od jakiegoś czasu zmagam się z kryzysem czytelniczym. Chociaż może to być bardziej brak czasu niż kryzys, faktem jest jednak, że czytam, jak na mnie, przerażająco mało. Jeszcze większy kryzys dopadł mnie w związku z pisaniem. Stosik przeczytanych książek rośnie, a chęci i weny do pisania brak. Im dłużej siedzę i gapię się w pusty dokument tekstowy, nie mogą sklecić nawet jednego sensownego zdania, tym bardziej się irytuję i zniechęcam.
Jednocześnie odkryłam, że mam na dysku multum opinii z zamierzchłych czasów. Czas je opublikować, może to mnie jakoś zmotywuje do działania. A przynajmniej mam taką nadzieję. 

Tytuł oryginału: The Bex Factor
Wydawnictwo: Akapit Press
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 192
Ocena: 4.5/6

Bex zawsze marzyła o karierze piosenkarki. Wygląda na to, że marzenie może się spełnić, ponieważ udało jej się dostać na casting do popularnego talent show. Do ideału brakuje jej jeszcze tylko kogoś, kto będzie jej akompaniował na gitarze. I tu znowu sprzyja jej szczęście, w szkole jest chłopak o imieniu Matthew, który gra wyśmienicie. Pozostaje jedynie zebrać się na odwagę i poprosić go o pomoc. Jednak los bywa przewrotny i jurorzy zamiast Bex, proponują udział w programie Matthew. Czy będzie miała w sobie tyle odwagi, żeby wspierać kolegę, w momencie, kiedy on spełnia jej marzenie? I czy jest na tyle silna, żeby w czasie nieobecności chłopaka zająć się jego rodzinnymi problemami?

„Bex Factor” to naprawdę ciekawa pozycja dla młodego czytelnika. Nie powiem, że jest to zupełny powiew świeżości w literaturze młodzieżowej, ale jednak czymś się wyróżnia i jest godna polecenia.
Opisane wydarzenia obserwujemy z perspektywy dwóch narratorów. Bex, dziewczyna z pasją, która mimo, że mieszka w najgorszej dzielnicy miasta ma odwagę walczyć o swoje marzenia. Wspiera ją w tym kochająca rodzina, na którą zawsze może liczyć
Z drugiej strony jest Matthew. Chłopak z bogatego domu, który z pozoru nie ma żadnych problemów. Ale pozory mylą. Bo w domu Matthew musi opiekować się ciężko chorą matką oraz młodszą siostrą.
Co się stanie, kiedy życie tej dwójki zostanie wywrócone do góry nogami? Matthew trafi do jakże sztucznego i zakłamanego showbiznesu, a Bex zobowiąże się do opieki nad jego rodziną. Czeka ich naprawdę sporo wyzwań, nim konkurs dobiegnie końca.

Bardzo mądra książka, muszę przyznać. Mam wrażenie, że wielu młodych czytelników, zapatrzonych w idoli z telewizji i marzących o sławie, potrafiłaby skłonić do refleksji i sprowadzić na ziemię. Bo mimo, że utrzymana w młodzieżowej stylistyce, bez żadnego upiększania pokazuje, jak wygląda telewizyjne show od drugiej strony, tej, gdzie nawet spontaniczność jest reżyserowana. Co prawda nie można założyć, że produkcja programów telewizyjnych wygląda dokładnie tak jak zostało to opisane w tej powieści, ale uświadamia najważniejszą rzecz – w telewizji nie zawsze chodzi o spełnianie marzeń i sprawianie, że czyjeś życie zmienia się na lepsze. Przeważnie chodzi tylko o pieniądze i słupki oglądalności.
Wiele ważnych i trudnych tematów zostało tu poruszonych, począwszy od tego głównego, poprzez różnice klasowe, przyjaźń, ciężką chorobę, wspomniana jest nawet eutanazja.
Dużą zaletą są tutaj bohaterowie, którzy są bardzo dobrze nakreśleni, a zmiany, jakie w nich zachodzą w miarę rozwoju akcji są bardzo realistycznie przedstawione. Dzięki temu czytelnikowi łatwiej będzie się z nimi identyfikować.
I tak możemy obserwować, jak Bex najpierw próbuje spełnić swoje marzenie, ale szybko zostaje sprowadzona na ziemię przez jurorów, którzy w dość niemiły sposób uświadamiają jej, że niewiele w tym biznesie osiągnie. Potem przyjdzie jej się zmierzyć z opieką nad matką Matthew, która ze swoją huśtawką nastrojów wcale jej tego nie ułatwia. No i powrót do szkoły, gdzie wszyscy wytykają ją palcami i naśmiewają się z jej występu. Jednak mimo wszystkich trudności, dziewczyna znajduje w sobie siłę i nie ma zamiaru się poddać.
Z drugiej strony mamy Matthew, który wcale o to nie prosił, a dostał tak wielką szansę. Wyjeżdża do Szkoły Gwiazd i po raz pierwszy od długiego czasu musi martwić się tylko o siebie. Nie ma mamy, której trzeba pilnować, nie ma młodszej siostry, którą  trzeba się zająć, nie ma gotowania, zajmowania się domem i całej reszty problemów. Jest tylko on i jego wielka szansa na karierę. Łatwo można w takiej sytuacji zapomnieć o swoim systemie wartości i o tym, co w życiu ważne. Matthew coraz bardziej odcina się od swojego życia, rodziny oraz nowej przyjaciółki. Zaczyna natomiast interesować się Czarną, dziewczyną poznaną w Szkole i cały wysiłek wkłada w to, żeby zwróciła na niego uwagę. Jak długo będzie postępował wbrew sobie, zanim zauważy, co się z nim stało?

Szkoda tylko, że książka nie jest obszerniejsza. Bo na dwustu stronach został przedstawiony ponad miesiąc z życia bohaterów,  przez co niektóre wątki nie są wystarczająco rozbudowane. I zakończenie mnie trochę rozczarowało, bo już, już naprawdę myślałam, że autor będzie konsekwentny do końca i wymyśli coś lepszego, niż standardowy słodki finał. A tu dwie ostatnie strony i klops. Zakończenie, jak milion innych wcześniej. Ale mogę to wybaczyć, w końcu to powieść dla nastolatek i na to też trzeba się nastawiać sięgając po tę książkę.
Podsumowując. Bardzo dobra książka dla młodzieży, mądra i z przesłaniem, która bez wątpienia skłoni młode umysły do refleksji. Warto sięgnąć.

http://www.akapit-press.com.pl/
http://sztukater.pl/

2 komentarze:

  1. Książka generalnie młodzieżowa, ale przesłanie ma chyba uniwersalne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam tej książki.
    Ja też miałam chwilę zwątpienia, potrzebowałam przerwy ale powróciłam :) Życzę dużo weny!

    OdpowiedzUsuń