wtorek, 11 lutego 2014

Rico, Oskar i złamanie serca - Andreas Steinhöfel

Tytuł oryginału: Rico, Oskar und das Herzgebreche
Wydawnictwo: WAM
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 256
Ocena: 4.5/6

Rico i Oskar spotykają się ponownie, odpoczęli po przeżyciach z poprzedniej części i chcą spędzić razem beztrosko trochę czasu. Niestety, prawdziwi bohaterowie nie wiedzą, co to czas wolny. Chłopcy przez przypadek wpadają na trop kolejnej zagadki, w którą zamieszane są damskie torebki, gra w bingo i mama Rico. Co z tego wszystkiego wyniknie, musicie przekonać się sami, ale gwarantuję Wam, że nie będziecie się z naszymi małymi bohaterami nudzić.

Co prawda nie czytałam poprzedniej części, ale nie był to wielki problem. Dzięki krótkim nawiązaniom do pierwszej części można bez problemu się odnaleźć. Co prawda początek książki nie jest zbyt udany, moim skromnym zdaniem, bo po kilku stronach miałam poważne obawy czy uda mi się przez nią przebrnąć. Na szczęście dalej jest już tylko lepiej. A kiedy przyjaciele spotykają się po krótkiej rozłące i zaczynają nowe śledztwo, robi się naprawdę interesująco i właściwie pozostaje tak już do samego końca.

To, co mnie najbardziej urzekło w tej powieści dla młodych czytelników, to sposób, w jaki autor patrzy oczami dziecka. Narratorem jest Rico i to jego oczami widzimy świat. Jestem pod wrażeniem tego, jak dobrze udało się autorowi oddać te dziecięce spostrzeżenia. Dzięki temu dostarcza nam sporą dawkę humoru. Ale nie tylko humor jest tu warty polecenia. Dziecięce emocje i obserwacje są naprawdę świetnie oddane, co młodym czytelnikom na pewno bardzo przypadnie do gustu. A starszym pozwoli na chwilę wrócić do dzieciństwa.
Autor porusza też kilka poważnych tematów, ale też w bardzo przystępny dla dziecka sposób. Nie udaje, że nie ma zła na świecie,  ale opisuje je w taki sposób, że dziecko może się oswoić z tematem bezboleśnie. W końcu kto lepiej wszystko wytłumaczy, niż rówieśnik. A Rico jest świetnym obserwatorem i potrafi się tymi obserwacjami dzielić. Wspomagany wiedzą Oskara radzi sobie jeszcze lepiej, więc doskonale poradzi sobie z wyjaśnieniem Wam przestępstw, rozwodów, rozstań, złamanych serc, zachowań rodziców, którzy muszą nabrać dystansu i całej masy trudnych słów, którymi Rico ciągle jest zasypywany przez otoczenie.
A to wszystko napisane lekkim i przystępnym językiem, z którym dzieci nie będą mieć problemu. A i rodzice niewątpliwie będą usatysfakcjonowani.
Polecam, a sama chętnie zapoznam się z wcześniejszymi przygodami chłopców.

http://www.wydawnictwowam.pl/

www.sztukater.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz