sobota, 13 października 2012

Pretty Little Liars. Zabójcze - Sara Shepard

Tytuł oryginału: Perfect. A Pretty Little Liars Novel
Cykl/Seria: Pretty Little Liars
Tom: 6
Wydawnictwo: Otwarte
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 328
Ocena: 5/6

„Kłamcy muszą mieć dobrą pamięć.”
Algernon Sydney

A. próbuje zmusić dziewczyny do odkrycia prawdy. Jak zwykle szantażem i groźbami. A jak wiadomo A. zna wszystkie mroczne sekrety. I jak zwykle miesza w  życiu dziewczyn, przez co nie tylko policja, ale i otoczenie uznaje je za kłamczuchy. Spencer coraz bardziej dobija fakt, że rodzice traktują ją jak powietrze, nic więc dziwnego, że kiedy zaczyna mieć podejrzenia, iż została adoptowana, widzi to jako światełko w tunelu. Emily znowu musi zmierzyć się ze swoją tożsamością, i z matką swojej nowej sympatii. Aria chce uciec jak najdalej od nowego chłopaka matki, przeprowadza się więc do ojca i jego narzeczonej. Do tego coś zaczyna się dziać między nią a bratem Ali. Tylko Hannah wydaje się nie zainteresowana poszukiwaniami, do których zmusza ich A. Ona nadal skupia się na tym, żeby utrzymać status najpopularniejszej dziewczyny w szkole, i będzie o to walczyć ze swoją przyszywaną siostrą wszystkimi środkami.

Jak zwykle u dziewczyn wiele się dzieje, chociaż przez chwilę ma się wrażenie, że cała sprawa A. jakby przycichła. Jego działanie ogranicza się do kilku wiadomości. Ale jednocześnie wzrasta napięcie, bo gdzieś pod skórą czujemy, że to tylko pozory. Że to A. będzie dużo bardziej niebezpieczne niż Mona. I będzie grało o dużo większe stawki.
A ja z tym tomem miałam mały problem. W poprzednich po przeczytaniu kilku pierwszych zdań wsiąkałam i już mnie nie było. Tutaj jakoś nie potrafiłam się wgryźć przez pierwsze rozdziały. Na szczęście był to tylko chwilowy kryzys, i po pokonaniu go jak zwykle odłożyłam książkę dopiero po przeczytaniu ostatniej strony. A przy końcu robi się naprawdę gorąco!
Strasznie denerwowała mnie w tym tomie Hanna. Oczywiście robiła to już wcześniej, ale tutaj wznosi się już na wyżyny ludzkiej głupoty. Ktoś je szantażuje, zwłoki pojawiają się i znikają, na każdym kroku ktoś je obserwuje, a ona ciągle martwi się tylko i wyłącznie o bycie Panią Idealną. Matko, jakże ona mi działała na nerwy! A przecież już raz mogliśmy się przekonać, że gdzieś w tym próżnym sercu kryją się ludzkie uczucia. I gdzie to się podziało?

Jak zwykle wiele możemy wynieść ze wstępu, gdzie cofamy się w czasie i poznajemy wydarzenia z czasów, kiedy jeszcze żyła Ali. Książka zaczyna się zdaniem „Jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś mogła zapamiętać każdą jego sekundę?”. I moim zdaniem jest to właściwe pytanie na właściwym miejscu. Bo gdyby nasze dziewczyny pamiętały te wszystkie drobne szczegóły, które mają tak duże znaczenie, to może nie byłyby w ciągłym niebezpieczeństwie. Może już dawno poznałyby prawdę. A może byłoby jeszcze gorzej?
Uwielbiam to w tej serii, fakt, że każdy szczegół może mieć znaczenie. I z jednej strony chcesz pochłonąć powieść, żeby poznać zakończenie, ale z drugiej wiesz, że musisz czytać uważnie, bo inaczej może ci umknąć coś bardzo ważnego. Mam też ważenie, że odkąd na scenie jest nowe A., to tych mikropodpowiedzi jest coraz więcej. Ale też pytania mnożą się z każdą chwilą. Jeśli czekacie na jakieś ważne odpowiedzi, to chyba przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Pani Shepard lubi nas trzymać w napięciu. Ale sami powiedzcie, czyż to nie te wszystkie tajemnice tak bardzo was do tej serii przyciągają?

16 komentarzy:

 1. Muszę w końcu dorwać tą serię:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kasandra_85 - Koniecznie :) Naprawdę warto sięgnąć :)

   Usuń
 2. Odpuściłam sobie tę serię już jakiś czas temu, gdyż na chwilę obecną nie stać mnie na kupno 6 tomów. Może, jak będzie u mnie w bibliotece, to wtedy wypożyczę i przeczytam ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cyrysia - To mam nadzieję, że się jednak w bibliotece pojawi :)

   Usuń
 3. przede mną czwarta część, masz rację z tym, że do serii przyciągają tajemnice, aż się zastanawiam skąd autorka miała tyle pomysłów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magda13 - Haha, też czasem się nad tym zastanawiam :D

   Usuń
 4. Za mną na razie pierwszy tom, ale niedługo sięgnę po kolejne. Jestem ciekawa co wydarzy się dalej, bo po tym jak zakochałam się w serialu, naprawdę fascynuje mnie ta seria ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paulaaaa - Jeśli o mnie chodzi, to książki lubię chyba bardziej niż serial ^^

   Usuń
 5. Od dawna poluję na pierwszą część, ale nie ma jej w bibliotece, a i znajomi nie posiadają. Muszę szukać dalej, bo na pewno nie odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sylwuch - Trzymam kciuki, żeby w końcu udało się upolować :)

   Usuń
 6. Dużo, naprawdę dużo dobrego czytałam już o tej serii, ale póki co sama nie odczuwam potrzeby zapoznania się z nią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośniczka Książek - Może jeszcze kiedyś poczujesz ;p

   Usuń
 7. jak to jest , że jeszcze nawet nie czytałam drugiej części ... nom, ale postaram się nadrobić i przeczytać wszystkie tomy , bo zapowiadają się ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tristezza - Nadrabiaj, ja PLL polecam wszystkim, bez wyjątku :)

   Usuń
 8. Koniecznie muszę nadrobić braki :)

  OdpowiedzUsuń