niedziela, 2 września 2012

Raz wiedźmie śmierć – Kevin Hearne

Tytuł oryginału: Hexed
Cykl/Seria: Kroniki Żelaznego Druida
Tom: 2
Wydawnictwo: Rebis
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 400
Ocena: 5.5/6

Zazwyczaj kiedy zaczynam nową serię i pierwszy tom bardzo mi się spodobał, przed drugim mam obawy, czy będzie równie dobry. W przypadku „Raz wiedźmie śmierć” nie miałam żadnych obaw, po prostu wiedziałam, że czeka mnie świetna rozrywka w świecie przepełnionym magią. Bo czego jak czego, ale magii mamy tutaj pod dostatkiem. Dlatego Atticus nie ma kiedy się nudzić, albo chociaż odpocząć. Nagle okazuje się, że wystarczy zabić boga żeby stać się bardzo popularnym. Zgłasza się do niego coraz więcej bogów, którzy życzą sobie wykończenia ich rywali. A przede wszystkim Thora, co do tego większość jest zgodna. Problem w tym, że Atticus nie ma najmniejszej ochoty wykańczać całego panteonu, i szczerze mówiąc nie ma nawet czasu się nad tym zastanowić, bo wokół niego jak zwykle dużo się dzieje. Musi pomóc Kojotowi pozbyć się pewnego demona ze szkoły. W tym czasie kilkanaście bachantek z Las Vegas wybiera się na wycieczkę i właśnie na terenie druida postanawiają urządzić sobie bachanalia. Do tego nazistowskie wiedźmy próbują zrobić z Atticusa kupkę popiołu, więc musi on połączyć siły z polskim sabatem Maliny. To tylko część spraw, którymi musi zająć się nasz przesympatyczny druid. Łatwo nie będzie, ale przecież nie takie rzeczy się załatwiało.

Dwie największe zalety tej serii to główny bohater, który od samego początku wzbudza sympatię, i akcja. Nie ma tu miejsca na dłużyzny, dostajemy czterysta stron akcji, i to takiej na wysokim poziomie. Dzień bez walki o życie to dzień stracony, na szczęście w ciągu 2100 lat życia, Atticus nauczył się dbać o siebie i bliskich. Ale jego przeciwnicy i tak będą próbować, bo tutaj każdy chce osiągnąć swój cel, czy to bóg, czy wiedźma. Jednak druid jest za mądry na to, żeby być czyimś pionkiem i jest bardzo zdeterminowany żeby postawić na swoim.

Jeszcze jedną rzecz uwielbiam w książkach pana Hearne – przeplatają się tutaj wszystkie mitologie świata i stworzenia magiczne. Że niby druid nie mógłby współpracować z Matką Boską? Pff, a dlaczego nie? Jeśli tylko ich współpraca może wpędzić zło z powrotem do piekła, to wszystko jest możliwe. Bachantki, wiedźmy, indiański bóg, Morrigan, Brighid, żywiołaki, demony – to tylko część postaci otaczających Atticusa. A Hearne pisze w taki sposób, że magia wręcz nas otacza, wciąga w świat powieści i wypełza z każdej strony. Do tego genialny humor, rozbawiające do łez dialogi i lekki styl. To bez wątpienia przepis na świetną powieść urban fantasty. Mam nadzieję, że jeszcze wiele części przed nami. I nawet nie mam obaw, że poziom powieści może się obniżyć jeśli będzie ich coraz więcej. Tematyka, którą zajął się autor to studnia bez dna, a Hearne już pokazał, że potrafi z niej czerpać pomysły. I oby tak dalej, bo ja nie mam najmniejszej ochoty rozstawać się z Atticusem i spółką. 

Książkę otrzymałam od wydawnictwa
 

8 komentarzy:

 1. Historia wydaje się być ciekawa, ale tym razem chyba spasuję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałem już u kogoś recenzję tej książki i coraz bardziej skłaniam się ku jej przeczytaniu, także dzięki Twojej opinii :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podobał mi się pierwszy tom tej serii. To właśnie wtedy polubiłam Atticusa i jego przygody :) Już nie mogę się doczekać kiedy będę mogła dorwać się też do tej części :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej serii osobiście, ale moja kuzynka ją ma i podczytuje. Może od niej pożyczę ten cykl i sama się przekonam, czy trafi on w mój gust czytelniczy, czy tez nie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i strasznie mi się podobała, uwielbiam Atticusa, a Oberona to po porstu kocham <333 xd Świetna książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super seria! Czekam niecierpliwie na kontynuację.

  OdpowiedzUsuń
 7. QUANTUM BINARY SIGNALS

  Professional trading signals delivered to your cell phone every day.

  Start following our signals NOW and profit up to 270% per day.

  OdpowiedzUsuń