niedziela, 19 października 2014

Udawajmy, że to się nie wydarzyło (Przeważnie prawdziwa autobiografia) – Jenny Lawson

Tytuł oryginału: Let's Pretend This Never Happened (A Mostly True Memoir)
Wydawnictwo: Black Publishing
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 352
Ocena: 5/6

Kiedy zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach zaciekawiła mnie ogromnie, chociaż nie mogłam dojść do tego czy to biografia, czy fikcja literacka. Po jakimś czasie stwierdziłam jednak, że jednak biografia. Wtedy naszły mnie wątpliwości, że jak to, biografia jakiejś nieznanej nikomu kobiety, czy to będzie ciekawe? I z tego miejsca dziękuję wszystkim siłom, które jednak mnie skłoniły do przeczytania tej książki!

Jeśli ktoś liczy na zwyczajną autobiografię, jakich wiele – zły adres. Zarówno sama biografia, jak i sposób w jaki została napisana są tak niesamowite, że ciężko to opisać. Musicie po prostu to przeczytać.
Jenny Lawson to amerykańska blogerka, urodzona i wychowana w Wall, w Teksasie, która opowiada nam o swoim życiu. I mimo, iż to życie nie było usłane różami, robi to w taki sposób, że nie sposób nie wybuchać co chwilę śmiechem. Z olbrzymim dystansem do siebie i poczuciem humoru podchodzi do swoich problemów psychicznych. Trzeba mieć sporo odwagi, żeby tak po prostu odsłonić przed światem wszystkie złe rzeczy, i zrobić to w tak humorystyczny sposób.
Na przykład momenty, kiedy opisywała taksydermiczne zapędy swojego ojca. Przynoszenie martwych zwierząt do domu było codziennością. W takich chwilach obrzydzenie walczyło u mnie z atakiem śmiechu, i muszę przyznać, że, o dziwo, to drugie zazwyczaj wygrywało. Jenny ma niewątpliwy talent pisarski i robi z niego bardzo dobry użytek. Uczyniła ze swoich słabości siłę i całkiem przy okazji napisała bestseller ;)

Już na początku autorka informuje, że jest to PRZEWAŻNIE prawdziwa autobiografia. Że niektóre rzeczy mogą być podkoloryzowane lub zmyślone. I było wiele takich momentów, kiedy czytałam i myślałam sobie: „Dobra, to na pewno zmyśliła, niemożliwe”, po czym odwracałam stronę, a tam widniało zdjęcie potwierdzające, że historia miała miejsce. Zresztą, po jakimś czasie sami stwierdzicie, że nie ma w życiu Jenny Lawson niemożliwości i wszystko, co Wam opowie przyjmiecie za pewnik.
Pokochałam Jenny, jej zwariowaną rodzinę i wszystkie nieprawdopodobne historie, które się jej przydarzyły. Mam nadzieję, że na tej jednej książce nie poprzestanie, bo ja zdecydowanie chcę więcej!!! Niesamowita, zabawna, momentami obrzydliwa, fascynująca, wywołująca ataki śmiechu, szokująca, po prostu musicie po nią sięgnąć!
http://blackpublishing.pl/

8 komentarzy:

 1. Zazwyczaj nie czytuje biografii, ale skoro powyższa jest zabawna i niesamowita, to jednak postaram się zwrócić na nią uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też się bardzo cieszę, że się skusiłam. Jenny jest niesamowita!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chwytliwy tytuł hehe Ale to raczej nie w moim stylu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie byłam do tej książki przekonana, ale chyba właśnie to zmieniłaś. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. biografie mnie raczej nie interesują, choć kto wie może kiedyś sięgnę po książkę

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawiłaś mnie i to bardzo, chyba wyruszę na poszukiwania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Patrz, a ja zupełnie nie brałam jej pod uwagę. A szkoda by było, bo super się zapowiada. ;)

  OdpowiedzUsuń