sobota, 5 listopada 2011

Morderstwo niedoskonałe - Agnieszka Krawczyk

Seria/Cykl: Monika Szwaja Poleca
Wydawnictwo: SOL
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 288
Ocena: 4,5/6

Zastanawialiście się kiedyś jak powstaje bestseller? I nie mówię teraz o procesie tworzenia przez autora, tylko o tym co dzieje się później. Od momentu, kiedy autor decyduje się wysłać swoje dzieło do wydawnictwa aż do jego wydania. Kiedy książka przechodzi przez redakcję, dział graficzny, dział składu. W jej tworzeniu bierze udział tyle osób, o których nikt potem nawet nie myśli. Bo ile z Was czytając książkę sprawdza kto ją redagował, kto robił korektę, kto ją składał i zajął się grafiką? No właśnie, a tutaj Pani Krawczyk postanowiła nam przybliżyć ten proces. I to w bardzo zabawny sposób.

Jak wiadomo, nie same arcydzieła do wydawnictwa trafiają i ktoś musi oddzielać te dobre, od tych słabych. Adela, Marta, Marek i Mizera zostają wytrąceni ze swojej codziennej rutyny, kiedy prezes każe jak najszybciej przygotować do druku książkę niejakiego Zenona Kusibaba. Adela, która miała wątpliwą przyjemność zapoznać się z tym tworem zaczyna mieć wątpliwości co do stanu umysłowego prezesa, ale okazuje się, że autor ten dostał dotację na powieść. Prezes węszy sukces, więc nakłada na Kusibaba wysoki priorytet i wszyscy mają skupić się na tym projekcie. Jest tylko jeden problem, Adeli zagubiła się gdzieś połowa tekstu, a i autor jakby zapadł się pod ziemię. Ale trzeba sobie jakoś radzić, a nasza czwórka redaktorów zdecydowanie ma talent do wychodzenia z sytuacji kryzysowych!

Patrząc na tytuł można spodziewać się kryminału, ale tak naprawdę książka o kryminał tylko lekko zahacza. Czy to mnie rozczarowało? W żadnym wypadku. Zamiast śledztwa w sprawie morderstwa dostałam wspaniałą komedię omyłek, pełną świetnego humoru, galopującej akcji, genialnych dialogów i wyrazistych postaci. Każdy bohater jest inny, wyjątkowy i dość specyficzny. Różnią się od siebie do granic możliwości, a mimo tych różnic świetnie się uzupełniają. Ich pomysły również zapadają w pamięć, bo jedna absurdalna sytuacja goni drugą ;)
Najbardziej w pamięć zapadła mi Adela z jej krzykliwym stylem i przekręcanymi powiedzonkami (np. "Bał się jak diabeł święconej wołgi").

Świetna książka na rozerwanie się po męczącym dniu, albo na poprawę humoru w długie jesienne wieczory. Gwarantuje naprawdę sporo rozrywki, nie sposób się przy niej nudzić. A przy tym wciąga niesamowicie i bardzo szybko się czyta. Odbiór ułatwia lekki styl autorki i zabawny język, dzięki któremu nie raz wybuchniemy śmiechem.
Zdecydowanie polecam każdemu. Dobra zabawa gwarantowana!

I pamiętaj czytelniku, nie płać kartą za książki, bo to się może źle skończyć!! Morderca w przebraniu myszy tylko na to czeka!

Książkę otrzymałam od wydawnictwa SOL 


11 komentarzy:

 1. Fantastyczna jest ta książka, naśmiałam się przy niej co nie miara i długo nie zapomnę bohaterów i przekomicznych sytuacji - prawdziwe mistrzostwo !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna pozytywną recenzję tej książki czytam, czyli widocznie naprawdę ,,Morderstwo niedoskonałe'' jest świetną, pełną emocji i humoru lekturą. W sumie nawet dobrze, że aby lekko zahacza o kryminał a w większości przeważają absurdalne, śmieszne sytuacje, dzięki czemu mam nadzieję odzyskam trochę humoru. Chętnie zatem rozpocznę poszukiwania za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem fanką tej książki :) Ogromny plus dla autorki za poczucie humoru :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, z każdą przeczytaną recenzją mam na tą książkę coraz większą ochotę. Chyba w końcu będę musiała zakupić własny egzemplarz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. właśnie jestem w trakcie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No proszę, a ja myślałam że jest to najnormalniejszy w świecie kryminał i już żałuję, że nie spojrzałam na niego bardziej przychylnym okiem :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy się nad tym jakoś dogłębnie nie zastanawiałam... Myślę, więc że ta książka by mnie zainteresowała :D może nie w tej chwili, ale jest ciekawą alternatywą od tego wszystkiego co czytam na co dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba szykuje się niezła zabawa, książkę dodaję do planów czytelniczych :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam tę książkę na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 10. He he... :D Książkę wygrałam w konkursie blogowym za plan morderstwa doskonałego - http://sol-monique.blog.onet.pl/Jak-popelnic-morderstwo-doskon,2,ID435642713,RS1,n, ale do tej pory nie miałam czasu jej przeczytać. W każdym razie planuję. I podoba mi się nazwa wydawnictwa... :D :D :D
  Pozdrawiam
  Sol

  OdpowiedzUsuń